Konto remontowe Parafii: 88 1090 2428 0000 0001 4888 3572

KONSEKRACJA KOŚCIOŁA

Zwieńczeniem budowy kościoła jest jego przekazanie dla celów wyłącznie kultycznych. Moment ten nie do końca słusznie określano mianem konsekracji. Zważając jednak na normy kanoniczne i poprawność języka liturgicznego powinno się mówić raczej o poświęceniu kościoła (termin konsekracja powinno odnosić się wyłącznie do osób). Natomiast zezwolenie na użytek kultu, jakie miało miejsce w Stabłowicach 14 października 1994 roku, określa się terminem błogosławieństwo (zamiast poświęcenie). Poświęcenia dokonuje biskup. Liturgia przewiduje na te uroczystość specjalne obrzędy wykonywane podczas sprawowanie uroczystej Eucharystii. W ich skład wchodzi min. śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, pokropienie ścian świątyni, modlitwa konsekracyjna, namaszczenie olejem ołtarza oraz specjalnych krzyżyków na ścianach (tzw. "zacheuszki"), umieszczenie na ołtarzu pięciu kadzielnic z rozpalonymi węglami i zasypanie ich kadzidłem.

Kościół św. Andrzeja Apostoła był użytkowany przez parafian od października 1994 roku, lecz dopiero trzy lata później został uroczyście poświęcony. Przez trzy lata kościół i teren wokół niego wypiękniał i był gotowy przyjąć gości, jak się potem okazało, gości z całego świata. Stabłowicka Parafia dostąpiła, bowiem tego zaszczytu, iż jej świątynia została poświęcona podczas odbywającego się we Wrocławiu 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego (25 maja - 1 czerwca 1997). Na to wielkie spotkanie przyjechali przedstawiciele wspólnot katolickich z całego świata, na czele z papieżem Janem Pawłem II. Władze kościelne wyznaczyły termin poświęcenia kościoła św. Andrzeja Apostoła na ten właśnie czas, a o posługę został poproszony ks. kardynał Francis Arinze, z pochodzeniu Nigeryjczyk, prefekt Kongregacji ds. Dialogu Między- religijnego przy Stolicy Apostolskiej. W poniedziałek 26 maja 1997 roku na Mszę św. o godz. 17.00 zgromadzili się licznie nie tylko parafianie, ale także mieszkańcy całego Wrocławia oraz pielgrzymi z różnych stron świata, m.in. kilkudziesięciu rodaków ks. kardynała Francisa Arinze. Parafianie w samochodach i młodzież na rowerach przywitała Czcigodnego Gościa na początku ul. Starogajowcj, po czym razem z nim udali się do kościoła.

Uroczystą Eucharystię sprawował prefekt Kongregacji. W pokonaniu bariery językowej pomagał ks. kardynałowi ks. Krzysztof Janiak, tłumacząc z języka polskiego na język włoski, którym posługiwał się ks. kardynał. W czasie Eucharystii dokonano wmurowania relikwii męczenników rzymskich pod ołtarzem, namaszczono olejami świętymi sam ołtarz, a także cztery "zacheuszki" umieszczone po dwa po lewej i prawej stronie prezbiterium. Ta Msza św. zjednoczyła wokół ołtarza ludzi z różnych kultur i narodów uświadamiając parafianom w Stabłowicach powszechność i jedność Kościoła.




Opiekun strony: hermagat@gmail.com